Ogłoszenie


  • Index
  •  » Książki
  •  » Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

#1 2006-08-31 15:23:09

Harry Potter

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1310141357.png

9672779
Skąd: Nora
Zarejestrowany: 2006-08-03
Posty: 1518
Punktów :   
WWW

Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

W obliczu istnej burzy, jaką wywołała książka 'Harry Potter – dobry czy zły?', chciałbym dziś przedstawić wywiad z jej autorką, panią Gabriele Kuby, przeprowadzony przez Joannę Brożek z 'Tygodnika Powszechnego'. Ów wywiad ukazał się w Tygodniku na koniec lipca, czyli pół roku przed premierą książki w Polsce; naturalną koleją rzeczy został zatem przegapiony. A szkoda! Przynajmniej można spojrzeć pani Gabriele w zielone oczy.

http://www.prorok.pl/grafika/obrazy/gabrielekuby.jpg



Jeśli całe pokolenie podąży w ślad za "szkołą magii i czarów", za kilka lat będzie żyć w przekonaniu, że może podporządkować świat swoim egoistycznym zapędom. Uważam to za największą pokusę od czasów grzechu pierworodnego. Atakowanie wyobraźni dzieci postacią, która nie rozróżnia dobra od zła, szamocze się, a z czasem ulega kuszeniu, jest zgubne.



Joanna Brożek: – Czy kardynał Ratzinger przeczytał Pani książkę?

Gabriele Kuby: – Nie jestem pewna. Skoro napisał do mnie list, musiał choć część przeczytać. Ile – proszę go zapytać.

– Wysłała mu Pani egzemplarz?

– Raczej streszczenie. Kardynał miał okazję zapoznać się z moimi poprzednimi książkami, nie dotyczącymi Pottera. Chętnie słuchałam jego uwag, utrzymywaliśmy więc kontakt.
W 2003 r. odbyła się w Watykanie konferencja prasowa dotycząca nowo wydanego dokumentu w sprawie New Age. Jeden z dziennikarzy nieoczekiwanie zapytał o. Petera Fleedwooda, członka Papieskiej Rady ds. Kultury, co sądzi o Harrym Potterze. Choć pytanie pozornie nie miało związku z tematem konferencji, Fleedwood odpowiedział, że książki Rowling mówią “o wojnie dobra ze złem, a dobro zawsze tam zwycięża”. Media uczyniły tę wypowiedź oficjalnym stanowiskiem Stolicy Apostolskiej; mówiło się, że “Watykan daje zielone światło Potterowi”. Jednak to nie była prawda: o. Fleedwood, który przecież wyraził tylko swój prywatny pogląd, stał się ofiarą manipulacji mediów. Wówczas zdecydowałam się wysłać egzemplarz swojej książki Ratzingerowi. W odpowiedzi otrzymałam list, a z czasem pozwolenie na jego publikację.

– Czy kiedykolwiek rozmawiała Pani z kard. Ratzingerem na ten temat?

– Raz zaproszono mnie na obiad z Kardynałem. Nie wspominał o książce.

– A Pani nie zapytała?

– Nie rozmawialiśmy o Potterze. Ten temat nie stanowi głównego nurtu moich badań.

– Przeczytała Pani wszystkie części "Harry Pottera"?

– Pięć tomów i to bardzo skrupulatnie. Szóstej części czytać już nie zamierzam. Lektura nie sprawiła mi przyjemności. Starałam się odsłonić w mojej krytyce schemat przesłania, jakie kryje się za przygodami małego maga. Powtarza się on za każdym razem, każda część jest też śmielsza, bardziej wulgarna, intensywniejsza i coraz bardziej odpychająca. Właśnie otrzymałam list od jednego z wielbicieli twórczości Rowling, który pyta: “Dlaczego martwi się pani o pięć poprzednich tomów, przecież tylko w szóstym leje się krew?”.

– Czy samo śledzenie losów Pottera wpłynęło na Panią jakoś szczególnie?

– Źle się czułam czytając to wszystko.

– To znaczy?

– Po prostu nie lubię wkraczać w oziębły i mroczny świat. Wolę cieszyć się światłem i tym, czym obdarowuje mnie dobry Bóg, nie zaś przemocą i otchłaniami złych mocy. Po lekturze tych książek wiele osób miewa koszmary nocne i omdlenia. Podobnie było ze mną.

– Świat Harry'ego Pottera jest więc dla Pani odrażający?

– Zdecydowanie.

– A jakie książki czytała Pani w dzieciństwie?

– Wolałabym nie iść tym tropem.

– Nie chce Pani odpowiedzieć?

– Musiałabym dłużej się zastanowić. Pewnie jakieś tam straszydła czytałam.

– Baśnie Braci Grimm?

– Nie pamiętam.

– A co z "Alicją w Krainie Czarów"?

– To tak, ale nie byłam już dzieckiem. Jednak nie chcę rozwijać tego tematu.

– Wejdźmy zatem w krainę Pottera. W pierwszym z dziesięciu Pani argumentów przeciw "potteromanii" czytamy, że seria ta jest umyślnie skonstruowanym projektem, by "zniszczyć obyczaje".

– Spieszę z wyjaśnieniem, bo otrzymałam wiele złośliwych maili od fanów Pottera. Ich głównym przesłaniem było stwierdzenie, że nie ma dobra ani zła. Stało się to, przed czym przestrzegam w książce. To bardzo niebezpieczne, gdy ludzie twierdzą, że zaciera się granica między dobrem a złem. Benedykt XVI mówi w tym przypadku o tyranii relatywizmu – Potter przygotowuje na nią serca następnych pokoleń. Ponadto proszę pamiętać, że dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeśli całe pokolenie podąży w ślad za “szkołą magii i czarów”, za kilka lat będzie żyć w przekonaniu, że może podporządkować świat swoim egoistycznym zapędom. Uważam to za największą pokusę od czasów grzechu pierworodnego. Atakowanie wyobraźni dzieci postacią, która nie rozróżnia dobra od zła, szamocze się, a z czasem ulega kuszeniu, jest zgubne.

– Przecież od samego początku Harry Potter chce walczyć i walczy ze złem. Oznacza to, że doskonale rozróżnia je od dobra.

– To pułapka – dowodzę tego w książce. Kiedy popatrzymy głębiej, zobaczymy, że Potter wcale ze złem nie walczy: stwarza pozory walki. Dlaczego właściwie wchodzi w konflikt z Voldemortem? Tylko dlatego, że ten czarnoksiężnik chce zniszczyć Hogwart. A Hogwart to nic innego jak szkoła magii i czarów. Zatem Harry, chroniąc takie miejsce, chroni zło przed złem.

– A co Pani powie o dość oczywistym uosobieniu dobra, czyli prof. Dumbledore?

– Dumbledore tylko z pozoru jest uosobieniem dobra. Jeśli jest czołowym przedstawicielem szkoły, która uczy magii, to reprezentuje zło.

– Nie widzi Pani żadnej różnicy pomiędzy Dumbledore’em i Voldemortem?

– Cóż, Voldemort to uosobienie zła, a Dumbledore jest pewnego rodzaju mieszaniną.

– A Harry?

– Podobnie. Problem w tym, że każdy z nas jest w pewnym stopniu taką “mieszanką”, gdzie spotyka się dobro ze złem. Pytanie, jak bardzo potrafimy się zaangażować w walkę o dobro? Dobra literatura, np. “Władca Pierścieni”, pokazuje walkę ludzkiej natury tak, by w finale zwyciężyło dobro. Raz przecież upadamy, innym razem wstajemy. Tego u Rowling brakuje.
Powtórzmy: wejście w satanistyczny świat czarów jest czystym złem. Czy podczas lektury zdajemy sobie sprawę z faktu, że stykamy się z okultystyczną rzeczywistością, ze światem demonów? Jako chrześcijanie wierzymy nie tylko w istnienie Boga, ale w uosobienie zła, jakim jest szatan. Jednak nie jestem przekonana, czy warto wtajemniczać najmłodszych w jego rzeczywistość tak wcześnie. Wokół mnożą się satanistyczne ugrupowania. Zadaniem dorosłych jest bronić dzieci przed tym światem i uświadamiać, że nie należy przekraczać jego granic, a tym bardziej bawić się nim. Satanistyczna rzeczywistość przedstawiona w ten sposób zapada głęboko w serca dzieci. W dodatku Harry Potter to długoterminowy “projekt”: dzieci wzrastają z nim, w otoczeniu i atmosferze demonów.

– W swojej krytyce przygód Pottera napisała Pani m.in., że wiele z religijnych symboli zostało w nich sprofanowanych. Może je Pani wskazać?

– W najnowszym tomie, przeczytałam o tym w gazetach, jest scena przemiany octu w wino. Za pomocą czarów! To już perwersja nader śmiała, dotykamy bowiem największej tajemnicy naszej wiary, Eucharystii. To właśnie Potter jest jak ocet, a ludzie myślą, że to wino i upijają się nim.
W tomie piątym z kolei znajdujemy nawiązanie do Apokalipsy św. Jana: na niebie pojawia się olbrzymi znak – postać, która ma gniewne spojrzenie, a z jej ust wyślizguje się wąż.

– Idąc tym tropem ryzykujemy stwierdzenie, że otwierająca się rana na czole Harry'ego to symbol stygmatów Chrystusa...

– Chciała pani przykładów. Mówiąc szczerze, nie lubię wracać do Pottera, chciałabym zapomnieć o tym świecie.

– Jest jeszcze jedna, nie dość jasna dla mnie kwestia. W książkach Rowling widzi Pani "sprytnie przemycaną ideologię rasistowską".

– Spójrzmy chociażby na ostatni, szósty tom. Jego tytuł brzmi “Harry Potter i Książę Półkrwi”. Oczywiście mały czarnoksiężnik podkreśla, że wszystkie rasy są równe. Ale inny z bohaterów mówi o “czystej krwi”. Proszę sobie wyobrazić, jak zareagowałby świat, a w szczególności media, gdyby jakikolwiek niemiecki pisarz użył takiego sformułowania w swojej książce...

– Nie jestem przekonana, czy czytelnicy Rowling tak będą ten tytuł interpretować.

– Widzi pani, i to jest pułapka! Bo oto czytelnik zostaje tak wciągnięty w świat magii, pozornie niewinnej, że nie zauważa tego, co ona za sobą niesie. Daje się manipulować emocjonalnie.

– Czy nie obawia się Pani, że dla czytelnika Pottera manipulacją może być Pani interpretacja? Dla większości przesłanie książki w kwestii rasizmu jest zupełnie odwrotne.

– Poświęciłam tej kwestii wiele uwagi w książce, może dlatego teraz trudno wyjaśnić wszystko w kilku zdaniach.

– W książce pisze Pani, że rodzice powinni "zakazywać dzieciom czytania Harry'ego Pottera i poddawania się jego indoktrynacji". Ma Pani dzieci?

– Trójkę.

– Przypuszczam, że nie czytały książek Rowling?

– Przeciwnie. Każde z nich czytało. Mój najstarszy, 21–letni syn, pochłonął wszystkie tomy bez cienia krytyki. Wysłuchał jednak mojej opinii. Myślę, że go przekonałam.

Gabriele Kuby jest niemiecką socjolożką. Jako dziennikarka podróżowała po Ameryce, odwiedzając tamtejsze wspólnoty duchowne. Opublikowała m.in. “Moją drogę do Maryi”, “Nie ma pokoju bez nawrócenia. Świadectwo konwertytki” oraz głośną krytykę książek J.K. Rowling, zatytułowaną “Harry Potter, dobry czy zły?”.

źródło: prorok.pl


"(...) Harry siedział, wpatrując się w Snape'a i wyobrażając sobie najgorsze rzeczy jakie mogłyby mu się wydarzyć. Gdyby tylko wiedział, jak rzucić zaklęcie Cruciatus... Rozłożyłby go na podłodze i patrzył, jak miota się i dygoce (...)"


http://img113.imageshack.us/img113/9196/harryer8.gif

Offline

 

#2 2006-08-31 15:23:49

Harry Potter

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1310141357.png

9672779
Skąd: Nora
Zarejestrowany: 2006-08-03
Posty: 1518
Punktów :   
WWW

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

Ale to jest głupia baba...


"(...) Harry siedział, wpatrując się w Snape'a i wyobrażając sobie najgorsze rzeczy jakie mogłyby mu się wydarzyć. Gdyby tylko wiedział, jak rzucić zaklęcie Cruciatus... Rozłożyłby go na podłodze i patrzył, jak miota się i dygoce (...)"


http://img113.imageshack.us/img113/9196/harryer8.gif

Offline

 

#3 2006-10-05 16:24:17

Lord Voldemort

Członek Klubu Pojedynków

945626
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-08-12
Posty: 648
Punktów :   

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

no Harry jest wspaniałą księżką gdyby nie ona nie poznał bym siebie

Offline

 

#4 2007-04-10 17:06:15

Lily

Uczeń Gryffindoru

1326226
Zarejestrowany: 2007-03-10
Posty: 197
WWW

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

"To właśnie Potter jest jak ocet, a ludzie myślą, że to wino i upijają się nim" - wiecie co?? ja tą babe chyba udusze!


"To bardzo ważne, mówił mu wtedy Dumbledore, by walczyć, by ciągle walczyć, by nie ustwać w walce, bo tylko wtedy zło można powstrzymać, choć nigdy nie da się go całkowicie wyplenić..."

Offline

 

#5 2007-04-10 17:53:21

 RustyAngel

Little Devil

status rustyangel
9564901
Skąd: Leszno|| Poznań
Zarejestrowany: 2007-01-15
Posty: 1318
Punktów :   
Dom: Rainbow Black
WWW

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

Harry Potter napisał:

Ale to jest głupia baba...

Głupia to mało powiedziane....

Offline

 

#6 2011-04-26 23:53:39

 James Potter

Zwycięzca Turnieju Trójmagicznego

Skąd: Gryfino/Szczecin
Zarejestrowany: 2011-04-26
Posty: 1755
Punktów :   
Dom: Gryffindor
WWW

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

dziwna kobieta


https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/VA4G2cLaEyESPXQGMmfq1w--~A/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9NTAwO2g9MjIy/https://66.media.tumblr.com/246f2d4e802dc53cb978d11ff7a9c1b4/tumblr_oepe870vPj1v7vro0o1_500.gif

Offline

 

#7 2012-08-31 16:52:25

 Annie Lily Potter

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1313999513.png

44485681
Skąd: Dolina Godryka
Zarejestrowany: 2011-10-18
Posty: 245
Dom: Gryffindor

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

– Świat Harry'ego Pottera jest więc dla Pani odrażający?

– Zdecydowanie.

– A jakie książki czytała Pani w dzieciństwie?

– Wolałabym nie iść tym tropem.

– Nie chce Pani odpowiedzieć?

– Musiałabym dłużej się zastanowić. Pewnie jakieś tam straszydła czytałam.

– Baśnie Braci Grimm?

– Nie pamiętam.

– A co z "Alicją w Krainie Czarów"?

– To tak, ale nie byłam już dzieckiem. Jednak nie chcę rozwijać tego tematu.


Prawda że odpowiada wymijająco?A jeżeli tak odpowiada to napewno czytała "Baśnie Braci Grimm".Warto wiedzieć,że w ORYGINALE Śpiaca Królewna została zg****ona przez księcia i nadal śpiąc-rodzi mu dwójkę dzieci.Tylko Disney to zmienił bo by raczej takiej bajki dzieciom nie pokazali.Wiele wg.rodziców "wspaniałych" bajek dla dzieci ma to DRUGIE dno.A stwierdzenie że Dumbeldore jest zły jest po prostu chore!!!!!!!!!A poza tym:

"Po lekturze tych książek wiele osób miewa koszmary nocne i omdlenia. Podobnie było ze mną."


No chyba tylko ona ma koszmary!!!Rozmawiałam prawie z każdym kto przeczytał HP i nikt nie ma dziwnych objawów jak ona.Zapytam was moi kochani.Macie koszmary nocne i omdlenia,po przeczytaniu wspaniałej twórczości Rowling?Po przeczytaniu tego bzdurnego wywiadu,wszystko się we mnie gotuje i mam ochote na coś mocnego.Ide po kremowe piwo  [...] *aktualnie  *

Ostatnio edytowany przez Annie Lily Potter (2012-08-31 16:59:51)


Kim jestem?Jestem córką Lily i Jamesa Potterów, a także...siostrą bliżniaczką Harry'ego. Nie chcecie wierzyć? Radzę jednak to zrobić i przyzwyczaić się do tej myśli. Zostałam odzielona od mojego brata, po śmierci rodziców. Musiałam nauczyć się kontrolować moją moc, by nikomu nie zrobić krzywdy. Ale na Pokątnej McGonagall przedstawiła mnie mojemu bratu...(jak to brzmi,nie?"Poznałam mojego brata..."). I razem powróciliśmy do Dursleyów,jako brat i siostra...

Offline

 

#8 2012-09-01 13:07:03

 Nimphadora

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1313999765.png

Zarejestrowany: 2010-12-05
Posty: 530
Punktów :   

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

Normalnie mam ochotę roznieść to babsko! Czy ona nie rozumie, że Harrego nie czytają idioci tylko mądre osoby które są w stanie odróżnić dobro od zła i nie widzą w tym dziele cienia manipulacji?! wrrr..


If you only remember to turn on the light..

Offline

 

#9 2012-09-01 21:52:05

 Annie Lily Potter

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1313999513.png

44485681
Skąd: Dolina Godryka
Zarejestrowany: 2011-10-18
Posty: 245
Dom: Gryffindor

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

Dora,to może ona jest true idiot ,skoro nie potrafi odróżnić dobra od zła?     


Kim jestem?Jestem córką Lily i Jamesa Potterów, a także...siostrą bliżniaczką Harry'ego. Nie chcecie wierzyć? Radzę jednak to zrobić i przyzwyczaić się do tej myśli. Zostałam odzielona od mojego brata, po śmierci rodziców. Musiałam nauczyć się kontrolować moją moc, by nikomu nie zrobić krzywdy. Ale na Pokątnej McGonagall przedstawiła mnie mojemu bratu...(jak to brzmi,nie?"Poznałam mojego brata..."). I razem powróciliśmy do Dursleyów,jako brat i siostra...

Offline

 

#10 2012-09-01 21:57:29

 Nimphadora

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1313999765.png

Zarejestrowany: 2010-12-05
Posty: 530
Punktów :   

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

Alicja w krainie czarów spaczyła jej umysł hehehe


If you only remember to turn on the light..

Offline

 

#11 2012-09-02 15:58:22

 Annie Lily Potter

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1313999513.png

44485681
Skąd: Dolina Godryka
Zarejestrowany: 2011-10-18
Posty: 245
Dom: Gryffindor

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

hehehe,dobre!A Disneyowska wersja "Grimm"zaciemniła jej ograniczony umysł...


Kim jestem?Jestem córką Lily i Jamesa Potterów, a także...siostrą bliżniaczką Harry'ego. Nie chcecie wierzyć? Radzę jednak to zrobić i przyzwyczaić się do tej myśli. Zostałam odzielona od mojego brata, po śmierci rodziców. Musiałam nauczyć się kontrolować moją moc, by nikomu nie zrobić krzywdy. Ale na Pokątnej McGonagall przedstawiła mnie mojemu bratu...(jak to brzmi,nie?"Poznałam mojego brata..."). I razem powróciliśmy do Dursleyów,jako brat i siostra...

Offline

 

#12 2012-09-03 10:00:42

 R.A.B

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1310141357.png

6261029
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-19
Posty: 3762
Punktów :   24 

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

Przeczytawszy po tylu latach jej wywiad, stwierdziłem, że jest wymyślony. Takie odpowiedzi dają dzieci, które chcą ukryć, że to one zjadły ciastko.... "nie chcę do tego wracać" itd.

ale potem odszukałem to:
GABRIELE KUBY jest socjologiem, pisarką i matką trójki dzieci. Urodziła się w Bawarii (Niemcy); w wieku ośmiu lat na własną prośbę została ochrzczona w kościele ewangelickim. Studiowała socjologię na uniwersytetach w Berlinie i Koblencji. W roku 1997, po ponad dwudziestoletnich poszukiwaniach w dziedzinie ezoteryki i psychologii oraz fascynacji ideologią New Age, nawróciła się na katolicyzm. Obecnie jako autorka książek, publicystka i prelegentka odkrywa ślepe uliczki współczesnego społeczeństwa, wskazując drogi wychodzenia z nich przez żywą wiarę w Jezusa Chrystusa oraz powrót do wartości chrześcijańskich.

Pisarka znana jest polskiemu Czytelnikowi przede wszystkim jako autorka książki „Harry Potter – dobry czy zły?” (Radom 2006), która wzbudziła wiele literackich i etycznych kontrowersji w mass mediach, a zwłaszcza wywołała prawdziwą burzę ideologiczną ze strony fanów Pottera.

http://gloria24.pl/rewolucja-genderowa

http://czytelnia.onet.pl/1,8,8,17669666 … forum.html


Sam nie wiem do czego tu zmierzam, wklejając te linki i teksty, lecz tak to jest jak się miesza religię, własny światopogląd (który - o dziwo - nie ma monopolu na moralność na świecie), z fantastyką, czyjąś wyobraźnią, czymś zmyślonym... Nie da się uniknąć nawiązań do innych utworów, innych kultur czy wierzeń, a Biblia jest wszak najlepiej się sprzedajacą, najbardziej znaną i - nie oszukując samego siebie - jedną z najmądrzejszych książek, jakie miałem kiedykolwiek w ręku. Trudno się o tak kulturową i podstawową zarazem pozycję nie oprzeć...


Do czarnego pana.
Wiem, że zanim to odczytasz, będę już dawno martwy, ale chcę, byś wiedział, że to ja odkryłem twoją tajemnicę.
To ja wykradłem twojego prawdziwego horkruksa i postanowiłem go zniszczyć.
Zmierzę się ze śmiercią w nadziei, że kiedy trafisz na godnego siebie przeciwnika, będziesz znów śmiertelny.
R.A.B.

Offline

 

#13 2012-09-03 10:55:03

 Annie Lily Potter

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1313999513.png

44485681
Skąd: Dolina Godryka
Zarejestrowany: 2011-10-18
Posty: 245
Dom: Gryffindor

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

http://czytelnia.onet.pl/1,8,8,17669666 … forum.html
Ten gościu dobrze napisał,zorganizować czat pomiędzy fanami,a tymi drugimi...na pewno byśmy wygrali. 


Kim jestem?Jestem córką Lily i Jamesa Potterów, a także...siostrą bliżniaczką Harry'ego. Nie chcecie wierzyć? Radzę jednak to zrobić i przyzwyczaić się do tej myśli. Zostałam odzielona od mojego brata, po śmierci rodziców. Musiałam nauczyć się kontrolować moją moc, by nikomu nie zrobić krzywdy. Ale na Pokątnej McGonagall przedstawiła mnie mojemu bratu...(jak to brzmi,nie?"Poznałam mojego brata..."). I razem powróciliśmy do Dursleyów,jako brat i siostra...

Offline

 

#14 2012-09-18 13:49:16

 WorkingClassHero

http://www.harrypotter.pun.pl/_fora/harrypotter/gallery/52_1313999753.png

44346588
Skąd: City of the Damned
Zarejestrowany: 2012-08-06
Posty: 1088
Punktów :   
Dom: Adrienne Stradlin

Re: Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

o nie! kim ona jest by oceniać kto jest dobry a kto zły??? Harry wchodził w konflikt z Tomem bo ten zabił jego rodziców, nie z powodu Hogwartu.A Hogwart nie uczył niczego złego, nie uczył ja opętać dusze mugoli czy jakoś tylko jak przelewitować żabą na koniec sali. I to jest cholera złe?! Wkur się. Szkoda, że nie mogę paru przekleństw napisać


May the odds be ever in your favor.
I love myself better than you.

Offline

 
  • Index
  •  » Książki
  •  » Atakowanie wyobraźni dzieci – wywiad z Gabriele Kuby

2006-2018 Copyright by www.harrypotter.pun.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ZABRONIONE !


stat4u



Lubisz korzystać z Forum? Uważasz spędzone tutaj chwile za wyjątkowo interesujące?

Polub naszą stronę i daj znać o niej innym!





Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora